Jak założyć ogród leśny?

Jakie rośliny lubią ptaki?
Styczeń 12, 2017
Jakie rośliny sadzić na suchym podłożu?
Luty 1, 2017

Stworzenie małej leśnej enklawy przy naszym domu jest możliwe. Ogród leśny jest niczym innym, jak odwzorowaniem tego, co stworzyła sama natura. Podstawowym elementem jest odwzorowanie układu piętrowego lasu, czyli wysokich drzew, pod którymi znajdują się krzewy i pnącza oraz bylin i krzewinek, jako najniższego piętra.

Jeśli chcemy założyć ogród leśny od podstaw, to najważniejszą rzeczą jest posadzenie w pierwszej kolejności drzew oraz dużych krzewów. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na wielkość sadzonych roślin, żeby czas przeznaczony na oczekiwany efekt skrócić do minimum lub sadzić gatunki szybko rosnące, które przyspieszą powstanie równowagi przyrodniczej.

Więcej o szybko rosnących roślinach:Zakładając ogród nie jedna osoba zastanawia się, ile czasu musi czekać na pełny efekt. Czy czekanie naprawdę musi trwać wiele lat? Otóż niekoniecznie. Jeśli dobierzemy odpowiednie gatunki, szybko rosnące rośliny w relatywnie krótkim czasie doczekamy się swojej zielonej przystani.

White silver birch trees with a carpet of deep rose colored tulips underneath:

Brzoza pożyteczna Dorenboos na krokusowym dywanie

Ogród leśny jest ogrodem mało pracochłonnym. Jako założenie naturalistyczne nie usuwa się całej materii organicznej, gdyż stworzy się z niej naturalny nawóz wzbogacający wierzchnią warstwę gleby. W takiej sytuacji nawożenie nawozami sztucznymi nie będzie już potrzebne.

Jeśli na działce rosną już drzewa warto się zastanowić nad ich zachowaniem i wkomponowaniem w ogród. Istniejące drzewa warto skomponować z innymi gatunkami, najlepiej takimi, które rosną w najbliższej okolicy. Wówczas nasz ogród będzie przedłużeniem krajobrazu. Przy doborze gatunkowym należy pamiętać żeby wystrzegać się form o nienaturalnym pokroju oraz form strzyżonych i formowanych. Wszystkie gatunki jakie zostaną wprowadzone muszą być dobrane do warunków siedliskowych panujących na danym terenie. W miejscach stale lub przez dłuższy czas zacienionych lepiej zrezygnować z zakładania trawnika i tą przestrzeń pokryć roślinami okrywowymi – bluszczem pospolitym, funkiami, kopytnikiem europejskim, dąbrówką rozłogową.

Ogród leśny może być niezwykle pięknym miejscem na wiosnę. Póki drzewa liściaste nie rozwinęły jeszcze liści, swoje pięć minut ma wówczas runo. Jeśli zaprojektujemy w ogrodzie leśnym duże przestrzenie z roślinami cebulowymi otrzymamy zapierające dech widoki. Do rabat cebulowych najlepiej nadają się cebulice, szafirki, krokusy oraz obficie kwitnące byliny pierwiosnek lekarski, zawilec gajowy, czy fiołek wonny.

Ze względu na korony drzew w ogrodzie leśnym powinny dominować rośliny przeznaczone do półcienia i występujące w naturalnym środowisku leśnym. Wśród bylin będzie to parzydło leśne oraz paprocie, które nadają kompozycji niezwykłego uroku i delikatności. Wśród krzewów najlepiej spisują się jaśminowiec wonny,  tawlina jarzębolistna oraz kaliny. Jako uzupełnieni całości warto zastosować rośliny zimozielone, które dadzą odrobinę koloru w czasie zimy i mogą to być rośliny liściaste, jak bukszpan, mahonia czy kalina sztywnolistna oraz iglaste o powolnym wzroście, jak świerki, cisy, sosny.