Duża zielona płaszczyzna ma swój urok i wdzięk. Jest jednym z najbardziej pożądanych elementów, jakie winny znaleźć się w ogrodzie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że trawnik jest najbardziej pracochłonnym i kosztochłonnym elementem ogrodu, który wymaga systematycznej pielęgnacji. Jakie jest wyjście dla osób, które nie mają wystarczająco czasu na opiekę? Jaka jest alternatywa dla trawnika? Odpowiedzią jest zastosowanie roślin zadarniających. Jest to wariant bardziej ekonomiczny, który nie ustępuje dekoracyjnością tradycyjnej murawie.
Do tworzenia kobierców najlepiej wykorzystać byliny okrywowe, płożące krzewy lub pnącza. Takich nasadzeń nie trzeba systematycznie kosić, podlewać, pielić ani nawozić. Szczelnie zakryta roślinnością ziemia nie ulega wysuszeniu ani erozji. Hamuje również rozwój chwastów oraz umacnia skarpy. Ten rodzaj roślinności dotychczas z powodzeniem stosowało się w miejscach gdzie trawa nie mogła rosnąć lub jej koszenie było utrudnione. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie żeby rośliny okrywowe stosować zamiast trawnika.
Jakie rośliny nadają sie na kobierce? Wśród roślin okrywowych można przebierać w formach, kolorach oraz wielkościach. Byliny oraz pnącza są ciekawym rozwiązaniem, ze względu na swoją zmienność w ciągu roku. Na wiosnę oraz latem pokrywają się kwiatami. Jesienią przebarwiają się na płomienne kolory. Wspomnieć tu należałoby o dąbrówce rozłogowej, bodziszku wielkopłatkowym, tawułkach, konwalii majowej, powojniku bylinowym, liliowcach ogrodowych czy żurawkach ogrodowych. Spośród roślin zimozielonych warto pamiętać o trzmielinie Fortuna, irdzie poziomej oraz jałowcach. Rośliny te można spokojnie ze sobą łączyć tworząc z nich efektowne kompozycje, które umieszczone na trawniku w formie wysp lub dużych plam będą przełamywały jego monotonię.
Tworząc kompozycje z roślin okrywowych bezwzględnie należy pamiętać o odpowiednim doborze gatunkowym do warunków środowiskowych. Należy wybierać rośliny odporne na szkodniki, mróz i choroby oraz niewymagające. Istotne jest również, aby dobierać rośliny do warunków panujących w ogrodzie – nasłonecznienie oraz funkcja wnętrza ogrodowego, jeśli jest przy trawniku rekreacyjnym lub ścieżce warto posadzić rośliny odporne na deptanie np. bluszcz pospolity, jałowiec płożący, dąbrówka rozłogowa lub irga Dammera.
Po wyborze odpowiednich roślin nadchodzi moment ich sadzenia. Zanim do tego dojdzie należy bezwzględnie bardzo starannie oczyścić i odchwaścić podłoże. Istotna jest również gęstość sadzenia, która w przypadku krzewów i pnączy wynosi kilka sztuk, a w przypadku bylin do kilkunastu sztuk na 1 m kw. Przy niektórych bylinach ważne jest przycinanie w odpowiednim okresie, co zapewni ponowne kwitnienie. Jednak jest to czynność sporadyczna i nie wymagająca dużych nakładów pracy.