Z czego składa się system nawadniania?

Konserwacja systemu nawadniania
Lipiec 22, 2016
Żurawki. Niezwykłe rośliny w ogrodzie.
Grudzień 19, 2016

Studzienka rozdzielcza. To plastikowa skrzynka umieszczona w centralnym punkcie ogrodu. Do skrzynki doprowadza się prąd oraz rurę od ujęcia wody, a wewnątrz montuje się rozdzielacz z przyłączami do poszczególnych sekcji. Każdą sekcję podłącza się do rozdzielacza elektrozaworem, który będzie się otwierał i zamykał pod wpływem impulsu elektrycznego wysyłanego od sterownika.

Linie nawadniające. Wszystkie elementy systemu połączone są za pomocą rur z tworzywa sztucznego o średnicy uzależnionej od długości linii i liczby zamontowanych na niej zraszaczy. Rury rozkłada się w oparciu o wykonany projekt nawadniania.

Końcówki nawadniania. Odpowiednie zaprojektowanie systemu zapewnia najkorzystniejsze podlewanie roślinom i powinno być również wygodne dla użytkowników ogrodu, z tego względu rodzaje końcówek dobiera się do odpowiedniego rodzaju roślinności.

Sterownik. Jest mózgiem całego systemu, który po dokładnym zaprogramowaniu zarządza podlewaniem całego ogrodu. Sterowniki dzielą się na zewnętrzne, które montuje się na zewnątrz budynku oraz do montażu wewnątrz budynku. Sterownik dobiera się do ilości sekcji.

Czujnik deszczu i wilgotności gleby. To urządzenia elektroniczne, które blokują włączanie się systemu podlewania w zależności od ilości deszczu oraz stopnia nasycenia gleby wodą.