Kwitnący ogród. Liliowce, czyli czar jednego dnia
Luty 22, 2016
Kiedy wykonuje się system nawadniania ogrodu?
Lipiec 22, 2016

Początek lata. Sezon wegetacyjny w pełni. Naszym najważniejszym zadaniem w czasie tego okresu jest dbanie o to, aby roślinom nie zabrakło wody, zwłaszcza w trakcie długich upalnych dni i braku deszczu w dłuższych okresach czasu oraz systematyczne usuwanie wyrastających chwastów. Dobrym sposobem na zmniejszenie ich ilości jest wykonanie ściółkowania (można to robić zarówno korą mieloną, jak i skoszoną trawą).

Prace ogrodowe w lipcu: drzewa i krzewy

Początek lipca jest kolejnym momentem na wykonanie cięcia formującego żywopłotów. Młode pędy skracamy na jednakowej wysokości, przynajmniej o połowę. Przy cięciu należy pamiętać, aby w trakcie kształtowania dostęp do światła był równomierny dla całej powierzchni rośliny, także do niższych pędów oraz to, że takie ten zabieg najlepiej jest wykonywać w czasie pochmurnego dnia, wówczas uniknie się poparzeń słonecznych świeżo odsłoniętych liści.

Przez cały miesiąc usuwamy przekwitnięte kwiaty oraz obcinamy wyrastające z podkładek pędy, które osłabiają zaszczepioną na podkładce odmianę szlachetną. Ograniczamy rozrastanie się iglaków, zwłaszcza jałowców płożących przez ucinanie wierzchołków w miejscu rozgałęzienia. Można też prześwietlać nazbyt zagęszczone pędy powojników oraz innych pnączy. Sprawdzamy systematycznie czy na roślinach nie ma śladów żerowania szkodników lub innych fito patogenów. Jeśli, takie zauważymy należy zastosować odpowiednie opryski.

W lipcu również pobieramy zdrewniałe sadzonki przeznaczone do wegetatywnego rozmnażania roślin oraz wykonujemy zabiegi okulizacyjne róż.

Prace ogrodowe w lipcu: trawnik i łąka kwietna

Trawnik przez cały miesiąc należy systematycznie kosić, pamiętając aby to robić minimum raz w tygodniu. Należy pamiętać, aby trawa nie była cięta zbyt nisko, wówczas gleba nie będzie tak szybko wysychała. Tu należy pamiętać o odpowiednim podlewaniu trawnika. Żeby cieszyć się żywą zielenią trawnika przez cały upalny miesiąc, należy go podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy temperatura powietrza się zmniejszy. Bardzo pomocny w tym zadaniu jest system automatycznego podlewania, który zaoszczędzi nam dużo czasu.

Osoby które mają przyjemność posiadać łąkę kwietną musza wiedzieć, że lipiec jest tym miesiącem, w którym wykonuje się drugie koszenie. Ważną sprawą jest, aby pozostawić skoszoną trawę na łące. Pozwoli to wyschnąć oraz wysiać nasiona zawiązane przez rośliny. Dopiero po kilku dniach siano zbieramy lub palimy na miejscu.

Prace ogrodowe w lipcu: byliny i rośliny cebulowe

Na przełomie czerwca i lipca wykopujemy cebule narcyzów, hiacyntów oraz szafirków, które następnie oczyszczamy i umieszczamy w chłodnym ciemnym miejscu. Jeśli jest potrzeba wykonujemy dzielenie kosaćców, fiołków, smagliczek skalnych.

W rabacie bylinowej usuwamy przekwitłe kwiatostany, przez co pobudzamy je do dalszego kwitnienia oraz do rozbudowania samej rośliny. Byliny takie jak ostróżka, floks, szałwia, kocimiętka przycinamy bardzo mocno, dzięki temu uzyskamy ponowne intensywne kwitnienie.  Byliny wysokie, które mogą się uszkodzić w wyniku deszczu lub wiatru mocujemy do podpór. W tym okresie zasilamy również nawozem wieloskładnikowym wszystkie rośliny intensywnie kwitnące, a zwłaszcza rośliny cebulowe takie jak dalie, lilie czy mieczyki.

Prace ogrodowe w lipcu: oczko wodne

Przez cały miesiąc kontrolujemy poziom wody w zbiorniku. Jeśli jest on zbyt niski wodę należy dolać. Jest to istotne przy zbiornikach wyłożonych folią PVC, która szybko się niszczy pod wpływem promieniowania UV. Ponadto płytka woda się szybko i mocniej nagrzewa, co może wpływać niekorzystnie na roślinność zbiornika wodnego oraz śnięcie ryb przez intensywny rozwój glonów.

Prace ogrodowe w lipcu: kompostownik

W czasie dużych upałów należy podlewać pryzmę kompostową, w celu podtrzymania procesu rozkładu. Cały czas dosypujemy nowy materiał na kompost, np. skoszoną trawę, chwasty z pielenia (oprócz chwastów, które mają zawiązane nasiona, te należy palić lub w inny sposób usuwać z ogrodu) oraz inne materiały pochodzenia organicznego. W celu przyspieszenia dojrzewania kompostu warto zastosować szczepionki kompostowe, którymi przesypujemy kolejne warstwy.