Kwitnący ogród. Liliowce, czyli czar jednego dnia

Czy warto samodzielnie zaprojektować ogród?
Luty 19, 2016
Prace ogrodowe w lipcu
Lipiec 3, 2016

Tak w kilku słowach można określić liliowce – niezwykle urocze byliny, które podobnie jak rośliny cebulowe i trawy ozdobne należą do roślin jednoliściennych.

Liliowce ogrodowe (Hemerocallis ×hybrida) nie należą do roślin chimerycznych – są długowieczne, wytrzymałe oraz są ozdobne z liści przez cały sezon wegetacyjny. Odznaczają się dużą tolerancyjnością względem stanowiska i mogą rosnąć na glebach słabych i suchych. Jednak najlepsze efekty można uzyskać zapewniając im żyzną i umiarkowanie wilgotną glebę.

Główną ozdobą są kwiaty, które pojawiają się na roślinach przez kilka tygodni, jednak przy odpowiednim zestawieniu gatunków możemy się cieszyć nimi niemal przez cztery miesiące – od maja do końca sierpnia. Z uwagi na specyficzny charakter kwitnienia, w którym pojedynczy kwiat żyje zaledwie 24 godziny(!) oraz maksymalizację efektu, liliowce warto sadzić w dużych grupach, zwłaszcza odmiany karłowe.

Różnorodność kolorystyczna kwiatów jest bardzo duża. Są odmiany karłowe (do 40 cm) o małych kwiatach barwy żółtej (‚Stella d’Oro’) oraz czerwonej (‚Crimson Pirate’) lub duże (do 70 cm) takich jak ‚Sunday Afternoon’ o kolorze żółtym, czy kwiatach o średnicy ponad 20 cm odmiany ‚Jumbo Jet’. Są także kolory cytrynowy (‚Hyperion’ i ‚Bitsy’), różowy ‚Little Joy’, liliowy ‚Dorothy Lambert’ oraz odmiany wielobarwne np. o płatkach w kolorze lila z białą obwódką (‚Little Missy’), różowych płatkach przeciętych jasną smugą (‚Prerie Bells’) lub z płatkami w kolorze purpury z kremowobiałymi brzegami (‚Mort Morss’). Niezwykłe wrażenie robią odmiany o dużym nasyceniu barw – jasnego ametystu (‚Magic Amethyst’), czerwieni (‚Camera Ready’) oraz bliskiej czerni ‚Black Ambrosia’, a także zmieniająca w ciągu dnia swoją barwę wcześniej wspomniana odmiana ‚Jumbo Jet’, którego płatki rano są kremowe, a wieczorem brzoskwiniowe.

Na Koniec kilka słów o uprawie i zastosowaniu. Liliowce są wymarzonymi roślinami dla osób początkujących i zapracowanych. Rośliny nie będą się skarżyć jeśli posadzimy je w pełnym słońcu przy południowej ścianie budynku, czy w miejscach półcienistych. U wielu odmian sadzenie w średnio zasobnych glebach nie będzie stanowiło żadnego problemu. Jedyną rzeczą przy ich uprawie jest usuwanie wczesną wiosną resztek uschniętych zeszłorocznych liści oraz pędów kwiatowych.

Liliowce bardzo dobrze nadają się do obsadzania ścieżek oraz do maskowania brzegów zbiorników wodnych, a także do kompozycji rabatowych.