Jakie rośliny sadzić na suchym podłożu?

Jak założyć ogród leśny?
Styczeń 14, 2017
Jak dobrać oświetlenie do ogrodu?
Luty 3, 2017

Suche podłoże najczęściej związane jest z glebami piaszczystymi. Są to gleby bardzo lekkie i przepuszczalne, co powoduje, że w czasie lata szybko wysychają. Warstwa próchniczna, która ma ciemniejszy kolor, jest cienka i łatwo ulega erozji. Pomimo tak, można rzec mało przychylnych właściwości, gleby te doskonale nadają się do uprawy roślin ciepłolubnych oraz źle znoszących nadmiar wody. Przy zakładaniu rabat właściwości gleby można poprawić dodając dużą ilość kompostu lub substratu torfowego. Mimo zaprawy gleby, w dłuższym przedziale czasu jej struktury się nie poprawi, ze względu na brak dostatecznej wilgoci. Z tego względu warto już wcześniej zaprojektować gatunki, które tolerują takie siedlisko.

Kolkwicja chińska w czerwcowej szacie kwiatowej

Spośród drzew na gleby lekkie najlepiej nadaje się robinia akacjowa, grab pospolity, brzoza brodawkowata, świdośliwa jajowata, glediczja trójcierniowa, śliwa ałycza, sumak octowiec oraz dęby czerwony, szypułkowy oraz bezszypułkowy. Spośród drzew iglastych na piaskach bardzo dobrze będą rosły sosna czarna, pospolita i Banksa. Spośród krzewów w suchych warunkach sprawdzi się perukowiec podolski, kolkwicja chińska, irga pozioma oraz różne odmiany jałowców.

Spośród bylin warto zatrzymać się nad szałwią omszoną, kocimiętką Fassena czy perowskią łobodolistną, które w połączeniu z trawami ozdobnymi – śmiałek darniowy, rozplenica japońska oraz turzyce np. ceglasta, Morrowa – oraz rozchodnikiem ogrodowym tworzą przyciągające oko kompozycje roślinne. Spośród bylin zadarniających na pewno sprawdzi się macierzanka piaskowa oraz czyściec wełnisty.