Jakie rośliny do Ogrodu? Szybko rosnące drzewa i krzewy

Jak zaprojektować ogród dla ptaków?
Styczeń 3, 2017
Jakie rośliny odstraszają szkodniki w ogrodzie?
Styczeń 10, 2017

Ogród bez drzew jest niekompletny. Z tego względu warto się zastanowić gdzie i jakie drzewa posadzić. Najlepsze będą takie, które w krótkim czasie pozwolą osłonić się od wiatru, zakryć nieciekawe widoki i stworzą miejsce, gdzie w czasie lata będzie można schować się przed słońcem. Najszybciej rosnącymi drzewami liściastymi są lipy, jesiony, dęby czerwone, katalpy i klony, brzozy i robinie. Niezwykle efektownie po kilku latach wyglądają ich ozdobne odmiany. Klony o kolorowych liściach – o dominującym kolorze żółtym odmiana klona jesionolistnego ‚Auratum’, odmiana ‚Flamingo’ z różowo-białą obwódką liścia lub zupełnie białą obwódką ‚Variegatum’.

klon-flamingo

Do mniejszych ogrodów bardziej będą pasowały drzewa o luźnej, ażurowej koronie. Najbardziej przyciągające oko będą odmiany brzozy brodawkowatej. Zjawiskowo wygląda ‚Purpurea’ o ciemno bordowych liściach lub żółtawych liściach ‚Golden Cloud’, czy ‚Laciniata’ o postrzępionych i głęboko powcinanych liściach, przez co nadaje drzewu delikatny wygląd. Efektownie wygląda również brzoza pożyteczna ‚Doorenbos’, która ozdobna jest nie tyle z luźnej i ażurowej korony, co z luźno ułożonych wzniesionych gałęziach i dość nisko rozgałęziających się pniach o śnieżnobiałej korze. Ażurową koronę mają również odmiany glediczji trójcierniowej ‚Sunburnst’ o kolorze żółtym i ‚Rubylace’ o liściach bordowo czerwonych.

glediczje

Spośród drzew iglastych do tych o najszybszym wzroście zaliczają się świerki serbskie, sosny czarne i wejmutki, daglezje, modrzewie oraz żywotniki zachodni i olbrzymi. Do szybko rosnących należą również jodły olbrzymia i balsamiczna, które do szybszego wzrostu potrzebują wilgotnego podłoża i zacisznego miejsca.

Krzewy w ogrodzie tworzą strukturę ogrodu. Mogą być zarysem rabat oraz żywopłotami. Do najszybciej rosnących odmian o dekoracyjnych liściach zaliczają sie derenie białe odmiany ‚Aurea’ o żółtych liściach na bordowych pędach, biało-zielona ‚Elegantissima’ lub niezwykle efektownie przebarwiający się na jesieni dereń ‚Sibirica’ o karminowych pędach lub ‚Flaviramea’ o pędach złocistych. Równie szybkie efekty otrzymamy sadząc pęcherznice kalinolistne np. Aurea’ lub ‚Diabolo’ oraz berberysy – ottawski i Thunberga. Jeśli chcemy uzyskać naturalny nieformowany żywopłot warto posadzić bujnie rosnące odmiany bzu czarnego – ‚Aurea’ o złotych liściach, ‚Eva’ lub ‚Black Lace’ o liściach ciemno bordowych lub pstrych z jasnymi paskami Odmiany ‚Variegata’. Należy pamiętać również o krzewach kwitnących wczesną wiosną, czyli kalinę wonną i forsycję pośrednią oraz kwitnących latem krzewuszkach i hortensjach.

Podobny obraz

Szybki efekt uzyskamy również projektując w ogrodzie nasadzenia z traw ozdobnych. Projektując duże grupy traw ozdobnych uzyskamy nie tylko efekt szybkiego zapełnienia przestrzeni, ale również przy odpowiednim doborze gatunkowym, niezwykłe formy i kształty, które będą cieszyć oko długie miesiące.

Hakonechloa macra and Ophiopogon planiscapus nigrescens: