Żurawki. Niezwykłe rośliny w ogrodzie.
Grudzień 19, 2016
Jak zaprojektować ogród dla ptaków?
Styczeń 3, 2017

Zanim w drzwiach przywita nas gospodarz, wcześniej zrobi to otoczenie jego domu. Przeważnie jest to kilka metrów przestrzeni między domem a ogrodzeniem. Jak ważne są to metry uświadomisz sobie dopiero wtedy, kiedy zrozumiesz, że jest to wizytówka Ciebie i twojego domu. Co należy zatem zrobić, żeby przedogródek był atrakcyjnym witaczem i przestrzenią działki, której nie będziemy się wstydzić? Jakie rośliny dobrać?

Najważniejszą rzeczą jest jego funkcja. Układ musi być czytelny i powinien kierować ku wejściu do domu. Nawierzchnię należy dobierać odpowiednio do stylu domu. unikać należy nawierzchni sypkich, niespójnych. Najlepszą nawierzchnią może się okazać kostka granitowa, ozdobna kostka betonowa lub płyty betonowe. Żeby podkreślić indywidualny charakter zawsze można ułożyć przyciągający wzrok wzór. Dobór oświetlenia również powinien być podporządkowany prowadzeniu do domu. Z tego względu oświetlenie skupiamy przy ciągach komunikacyjnych. Roślinność przed domem również musi zostać odpowiednio dobrana. Projektowana roślinność powinna podkreślać charakter i styl domu pod względem doboru kolorystycznego, gatunkowego i pokroju. Istotna jest tez wielkość roślin. Dużą uwagę należy zwrócić na wielkość dobieranych roślin, aby po kilku latach nie przytłaczały swoja wielkością domu i nie zasłaniały widoku z okien.

Temat przedogródka jest na tyle istotny, że w przyszłości będę jeszcze do niego wracał prezentując konkretne rozwiązania.