Jak pozbyć się chwastów w ogrodzie?

Jak zrobić kompost ogrodowy?
Luty 13, 2017
Jak i kiedy używać kompost?
Luty 20, 2017

Co zrobić, jeśli nie mamy zbyt dużo czasu, a w naszym ogrodzie nieprzerwanie pojawiają się chwasty? Odpowiedzią jest odpowiednie zaplanowanie gatunków roślin oraz gęstości ich sadzenia. Jednym słowem, jeśli jest możliwość należy sadzić rośliny, które same się przed nimi obronią. Pierwszą zasadą jest ograniczenie dostępu światła do powierzchni ziemi. Gęste krzewy liściaste, takie jak hortensje, derenie lub tawuły, rozłożyste iglaki spowodują, że nic pod nimi nie urośnie. Spośród bylin najbardziej chwasty ograniczają rośliny duże takie jak języczki, bergenie, piwonie, funkie. Swego rodzaju inkubatorem i wylęgarnią chwastów często bywa „skalniak”. Wszelkiego rodzaju rozchodniki lub inne rośliny skalne nie są wstanie powstrzymać ekspansji chwastów, które będą przez nie przerastały oraz będą pojawiały się między kamieniami.

 

Jeśli zdecydujemy się na ich ręczne usuwanie należy pamiętać o dużej dokładności. Ważne jest aby usuwać całą roślinę wraz z korzeniem. Dotyczy to zwłaszcza chwastów wieloletnich, które potrafią ponownie wyrosnąć z pozostawionych w ziemi fragmentów. W trakcie tego zabiegu trzeba również uważać żeby nie uszkodzić korzeni roślin uprawnych. Z tego względu pomocne są bardzo odpowiednie narzędzie takie jak pazurki lub chwastownik, czyli wąska, długa łopatka do wyciągania korzeni palowych. Najgorszym chwastem do zwalczenia jest perz. Przy jego usuwaniu należy używać wideł amerykańskich. W żadnym wypadku nie należy stosować szpadli, które potną korzenie i spowodują wielokrotne powiększenie problemu. Jeśli perz przerósł rośliny, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wykopanie rośliny, jej podzielenie, dokładne oczyszczenie i ponowne posadzenie.

Problem z wolną przestrzenią pojawia się w nowo założonych ogrodach. Raz, że roślinom należy zostawić odpowiednią ilość miejsca na rozwój. Dwa, im mniejsze rośliny posadzimy, tym więcej czasu będziemy musieli przeznaczyć na odchwaszczanie. Z tego względu bardzo ważne jest, żeby przez najbliższe kilka tygodni przeznaczyć na intensywną pielęgnację. W wolnych przestrzeniach zaczną pojawiać się chwasty, nawet jeśli ziemia zostanie przekopana oraz odchwaszczona. Skąd się one biorą? Chwasty będą wyrastać z kawałków korzeni roślin pozostawionych w glebie oraz kiełkować z nasion wydobytych z głębszych warstw gleby. Obowiązkowo należy usuwać wszystkie siewki oraz drobne chwasty. Lepiej i łatwiej usuwać chwasty młode, niż dojrzałe. Bardzo prosto się ich pozbywa poprzez płytkie wzruszenie ziemi w czasie słonecznej pogody za pomocą pazurek lub motyki.

Innym sposobem na pozbycie i ograniczenie chwastów jest rozłożenie czarnej agrowłókniny. Rozkłada się ją na odchwaszczonej i wyrównanej ziemi pomiędzy roślinami. Agrowłóknina przepuszcza wodę oraz powietrze, jednocześnie hamując rozwój chwastów. Sama włóknina nie należy do materiałów o wysokich walorach estetycznych i jest najczęściej zakrywana korą mieloną. Alternatywnym rozwiązaniem może być – jeśli ktoś uwielbia dużo kwiatów w ogrodzie – zastosowanie roślin jednorocznych (np. aksamitek, werben, żeniszków), które wysiewamy w wolnych przestrzeniach pomiędzy roślinami. W kolejnych latach rośliny i byliny rozrosną się na tyle, że same poradzą sobie z chwastami.

SONY DSC

Pokrycie wolnej przestrzeni korą pozwoli na ograniczenie pojawiania się chwastów

Największym problemem jest walka z chwastami wieloletnimi. Perz, mniszek czy rdesty mogą przyprawić nie jedną osobę o ból głowy, rozpacz i łzy. Jeśli już mamy dość ręcznego i mechanicznego ich usuwania, to z pomocą przychodzi nam chemia. Roundup, Glifocyd skutecznie zwalczają wszystkie rodzaje chwastów. Przy stosowaniu trzeba zachować niezwykła ostrożność, gdyż są totalnymi środkami ochrony roślin i działają na wszystkie gatunki i rodzaje roślin. Przy stosowaniu w bezpośrednim sąsiedztwie roślin ozdobnych zalecane jest nanoszenia środka pędzelkiem lub używania specjalnej końcówki na rozpylaczu ograniczającej zasięg herbicydu. Po zabiegu chwasty usuwa się po ich uschnięciu, czyli po około 4 tygodniach.