Jak pozbyć się chwastów w ogrodzie?
Luty 17, 2017
Najbardziej wytrzymałe rośliny do ogrodu
Marzec 1, 2017

Jak używać kompost?

przed rozłożeniem kompostu w ogrodzie należy go przesiać. Zabieg ten jest ważny ze względu na różny stopień rozłożenia składników kompostu. Przesiewanie najlepiej wykonywać na siatce drucianej o drobnych oczkach rozpiętej na ramie drewnianej. Kompost powinno rozkładać się na wierzchniej warstwie gleby blisko korzeni młodych roślin. Nie należy kompostu wkopywać w głębsze warstwy gleby. Mimo że rośliny zostaną obsypane kompostem warto je dodatkowo zasilić azotem, ze względu na jego małą zawartość w samym kompoście. Kompost można używać na dwa sposoby mieszając go z glebą oraz ściółkując. Pierwszy sposób polega na równomiernym rozrzuceniu kompostu po całej powierzchni gleby i jej delikatnym przekopaniu za pomocą wideł amerykańskich na głębokość ok 20 cm. Przy ściółkowaniu rozrzucony kompost należy zostawić na powierzchni ziemi. Ściółkowanie należy wykonywać, gdy gleba jest wilgotna i ciepła, tak aby kompost mający właściwości izolacyjne dłużej podtrzymywał jej stan.

Kiedy używać kompost?

Kompost najlepiej stosować wiosną, gdyż nawożenie w pełni wegetacji spowoduje intensywny wzrost pędów, a co za tym idzie zwiększy ich podatność na choroby grzybowe. Zastosowanie w okresie jesiennym może spowodować wypłukanie składników odżywczych przez deszcz i śnieg. Jesienią na rabaty można spokojnie stosować na wpół przerobiony kompost, który pod wpływem mrozu łatwo rozłoży się wiosną.

Ile używać kompostu?

Osoby z małym doświadczeniem w ogrodnictwie mogą przez nieuwagę zniszczyć swoje rośliny poprzez przedawkowanie nawozów sztucznych. Taka sytuacja nigdy nie przydarzy się w przypadku stosowania kompostu z tego względu, że nie zawiera on żadnego pierwiastka w przewadze. Niestety, ze względu na ograniczoną ilość, najlepiej jak kompost jest stosowany do roślin, które najbardziej go potrzebują, czyli warzyw i roślin ozdobnych, element ziemi ogrodniczej używanej do siewu lub na rozsady. W przybliżeniu używa się jednej taczki kompostu na 3-4 m2 jednorazowo w ciągu sezonu. W pierwszym roku od posadzenia drzewa i krzewy warto ściółkować grubą warstwą kompostu, która pomoże  przyjąć się roślinom oraz ograniczy rozwój chwastów. W kolejnych latach wystarczy zasilić je jednym litrem kompostu na 1 m2. Mając warzywnik najwięcej kompostu trzeba przeznaczyć na rośliny, które wymagają dużej ilości składników pokarmowych czyli kapustowate, ziemniaki i pomidory, które zasilamy 4-6 litrami kompotu na 1 m2. Przy bylinach kompost stosuje się w dawce 2-4 litry na 1 m2. Kompost na trawniku stosuje się wiosna lub jesienią i rozprowadza się cienką warstwę grabiami po całej powierzchni. Skrzynki balkonowe zasila się warstwą grubości 1 cm, natomiast w roślin jednorocznych nie powinno się zasilać wcale, gdyż spowoduje nadmierny przyrost części zielonej zamiast kwiatów.