Jakie rośliny sadzić na suchym podłożu?
Luty 1, 2017
Jak zrobić kompostownik w ogrodzie?
Luty 6, 2017

Dobrze zaprojektowany ogród musi być atrakcyjny zarówno w ciągu dnia jak i po zmierzchu. Żeby osiągnąć pożądane efekty stosuje się sztuczne światło. Rozmieszczenie i rozplanowanie światła powinno być uzgodnione z architektem krajobrazu oraz architektem jeszcze na etapie budowania domu. Wcześniejsze wyprowadzenie odpowiedniej liczby obwodów elektrycznych zaoszczędzi w przyszłości wiele czas, kosztów i nerwów.

Światło w ogrodzie należy wprowadzać rozważnie mając na uwadze efekt jaki chce się osiągnąć. Zbyt duża ilość światła odziera ogród z nastroju i tajemnicy. Niekiedy nawet oślepia. Lepiej zatem skupić się na podkreślaniu jego walorów wydobywając z ciemności ciekawsze kształty, motywy lub elementy.

Nasuwa się zatem pytanie co oświetlać? Wszystko jest sprawą indywidualną i uzależnioną od wielkości działki. Jeśli przed ogródek jest niewielki i dom znajduje się w odległości mniejszej niż 20 m od bramy wówczas na oświetlenie tej przestrzeni wystarczą światła ulokowane przy budynku. Przy większej odległości warto oświetlić zarówno drogę wiodącą do budynku i podjazd. W takiej sytuacji stosuje się lampy i światła prowadzące. Ich zadaniem jest podkreślenie biegu ciągu komunikacyjnego. Dobór oświetlenia jest uzależniony od rodzaju ciągu, przy którym lampy są stosowane. Przy ciągach jezdnych najlepiej sprawdzają się lamy w formie niewysokich słupków, w których strumień światła kierowany jest szerokim łukiem na jezdnię, tak aby nie raził kierowcy. Zastosować można również lampy montowane bezpośrednio w nawierzchni, jednak przy dużych opadach śniegu to rozwiązanie może okazać się niepraktyczne. Ponad to istotne jest również rozmieszczenie lamp. Przy ciągu prostym można rozmieścić je po dwóch stronach, jednak przy łukach, ze względu na bezpieczeństwo oraz estetykę, punkty świetlne należy montować po ich zewnętrznej stronie. Oświetleniem również należy zaznaczać różnice wysokości np schody.

Oświetlenie ścieżki wiodącej do domu

Najlepsze efekty oświetlania ogrodu uzyskuje się poprzez podświetlanie koron drzew, płaszczyzn żywopłotów lub grup krzewów. Światłem można podkreślać również indywidualny charakter roślin oraz fakturę i strukturę małej architektury lub innych elementów ogrodu. Oświetlać jest najlepiej najciekawsze fragmenty ogrodu, najlepiej będące widocznymi z okien lub miejsc wypoczynkowych, opierając się na zasadzie kontrastu między mrokiem, a światłem lub regulując intensywność światła – pogłębianie perspektywy ogrodu. Efekt pogłębienia uzyskuje się wysuwając jaśniejszy punkt ku przodowi, a tło oświetla się delikatniejszym światłem. Dodatkowe efekty uzyskać można stosując różną barwę światła. Światło sodowe o żółtym, ciepłym zabarwieniu świetnie nadaje się do podświetlania pni i konarów drzew oraz podświetlenia bardziej kameralnych miejsc. Światło metalohalogenkowe o jasnej metalicznej barwie nadaje się do nadawania bardziej intensywnej barwy liści oraz ze względu na swój charakter bardziej nadaje się do zastosowania w ogrodach formalnych, geometrycznych i nowoczesnych.

Efekt zastosowania światła jasnego podkreślającego kolorystykę roslin

Światło o odcieniu sodowym daje ciepłą miękką barwę, która nadaje się do oświetlania miejsc kamerlanych

Oświetlając ogród należy pamiętać, aby źródło światła umiejscawiać poniżej poziomu okien oraz kierować sam promień w zieleń. Jest to szczególnie istotne w pobliżu okien do sypialni. Ustawiając światło należy pamiętać również o wytłumieniu światła na swojej działce, tak aby nie przeszkadzało ono sąsiadowi. Uzyskać to można za pomocą żywopłotu oraz wysokich krzewów.