Czy warto samodzielnie zaprojektować ogród?

O projektowaniu ogrodów i wszystko o ogrodach
Luty 19, 2016
Kwitnący ogród. Liliowce, czyli czar jednego dnia
Luty 22, 2016

Po wielu miesiącach oczekiwań, stresów i wyrzeczeń w końcu możesz opuścić swoje dotychczasowe ciasne mieszkanie i przenieść się do nowego wymarzonego domu. Jednak z najbliższą wiosną spostrzegasz, że sam dom to nie wszystko. Okazuje się, mimo że budynek wyszedł spod ręki najlepszego architekta jest przytłoczony przez pustą przestrzeń działki i nie wygląda tak okazale, jak się tego spodziewałeś. Zaczynasz myśleć o zrobieniu ogrodu. Zanim jednak zadasz sobie pytanie czy spróbować samemu wiedz, że dobrze zaprojektowany ogród jest niczym ‘crème de la crème’ każdej posesji. Projektowanie ogrodów tylko z pozoru wydaje się zajęciem bardzo prostym, bo jakiż to problem posadzić kilka drzewek i krzaczków? Nie ma nic prostszego niż pojechanie do szkółki i zakup odpowiedniej ilości żywotników (thuj) i posadzenie ich wzdłuż ogrodzenia, tak jak zrobili to sąsiedzi z lewej i prawa. Jeśli oczekujesz czegoś więcej warto pomyśleć nad zatrudnieniem architekta krajobrazu.

Profesjonalne projektowanie ogrodów

Na rynku jest wiele ofert dotyczących projektowania ogrodów. Zważywszy na fakt, że założenie grodów nie należy do rzeczy tanich należy się odpowiednio zastanowić komu to zlecić. Czemu akurat architekt krajobrazu, a nie „brat szwagra”, który przy okazji położy kostkę lub wykonawca – budowlaniec (o zgrozo!)? Architekt krajobrazu ma inne spojrzenie na przestrzeń niż Ty. Wchodząc na działkę i rozmawiając z inwestorem w jego głowie już zaczyna się proces projektowania. Wtedy też ocenia, czy Twoja wizja przyszłego ogrodu jest możliwa do realizacji w oparciu o warunki techniczne i glebowe. Powierzając takiej osobie zaprojektowanie ogrodu, możesz być pewien, że przestrzeń zostanie ukształtowana zgodnie ze sztuką, łącząc w sobie funkcjonalność i estetykę. Doradzi czy i jaką należy wprowadzić małą architekturę. Natomiast przez odpowiednie rozplanowanie przestrzeni i układu roślinności uniknie się w przyszłości niemiłych niespodzianek w postaci np. niepotrzebnych wycinek drzew lub krzewów, ze względu posadzenie ich w nieodpowiednim miejscu lub w zbyt dużym zagęszczeniu, zaś same rośliny zostaną dobrane odpowiednio do miejsca (ze względu na nasłonecznienie, rodzaj i pH gleby) oraz tak, aby ogród komponował się z otoczeniem i bryłą domu. Ponadto architekt krajobrazu wie, jak zaprojektowany ogród będzie wyglądał i zmieniał się wraz z upływem czasu, co jest o tyle ważne, że na pełen efekt czasami trzeba poczekać od kilku do kilkunastu lat.

Czym się kierować przy wyborze projektanta

Jak już się zdecydujesz na projekt ogrodu, to jak wybrać odpowiednią osobę do jego wykonania? Tańsi będą początkujący architekci, jednak przy takim wyborze należy się liczyć z ewentualnymi pomyłkami i projektowaniem czysto akademickim. Drożsi, ale bardziej sprawdzeni będą projektanci z doświadczeniem zawodowym, którzy są na rynku od kilku lat, wiedzą jakich błędów się wystrzegać i jakie najlepiej rozwiązania techniczne najlepiej będzie zastosować w projektowanym ogrodzie. Warto zapoznać się z portfolio, czyli wykonanymi już projektami i ogrodami. Przy projektach zwróć uwagę na zastosowane rozwiązania techniczne, czyli rzuty z góry ogrodu, które mówią dużo więcej o umiejętnościach projektanta, niż najlepiej wykonane wizualizacje, które mogą skrywać istotne detale techniczne. I na koniec, ważne, czy nie najważniejsze jest znalezienie wspólnej nici porozumienia z projektantem ogrodu. Nie ma nic gorszego, niż drażniący swoją osobą lub poglądami projektant lub inwestor. W takim wypadku nie można liczyć na pozytywne zakończenie projektu.